Dzięki powodzeniu rozmów z protestującymi i negocjacjom z lokalnymi władzami, Serinus Energy wznowił produkcję z pola Sabria w Tunezji. Przed wstrzymaniem prac, wydobycie dla Serinus na tym polu wynosiło ok. 700 baryłek ekwiwalentu ropy naftowej dziennie i pierwsze obserwacje wskazują, że powinno ono powrócić do tego poziomu.
Protesty prowadzone były w pokojowy sposób, nie odnotowano większych incydentów. Rozmowy z protestującymi prowadziły władze lokalne oraz federalne, rządowa spółka paliwowa Entreprise Tunisienne d’Activités Pétrolières oraz zarządzający Serinus. Ich efektem są zobowiązania rządu do zainicjowania działań mających na celu wzrost zatrudnienia oraz rozwoju regionu Kebeli, gdzie położone jest pole Sabria.
„Cieszymy się z powrotu do prac. Protestujący od początku tłumaczyli, że ich działania nie są wymierzone w Serinus. Obydwie strony konfliktu doszły do porozumienia i mamy nadzieję, że rozmowy przełożą się na korzyści dla społeczności tunezyjskiej. Teraz, w Tunezji możemy spokojnie skupić się na pracy. Należy wziąć pod uwagę, że to czasowe wstrzymanie produkcji będzie miało swoje odzwierciedlenie w wynikach produkcyjnych. Oczekujemy szybkiego powrotu produkcji do poziomu sprzed jej wstrzymania.” – powiedział Jakub Korczak, Wiceprezes ds. Relacji Inwestorskich i Dyrektor Operacji w Europie Środkowo-Wschodniej.
Przed wstrzymaniem prac, wydobycie z pola Sabria wynosiło ok. 1.550 boe/d (ok. 700 boe/d netto dla SEN). Pole Sabria zajmuje obszar około 11.250 akrów. Serinus, poprzez spółkę zależną - Winstar Tunisia B.V., posiada 45 proc. udziałów w koncesji oraz status operatora. Według raportu niezależnej agencji RPS Energy Canada, szacunkowa objętość początkowych zasobów geologicznych ropy (OOIP) na polu Sabria wynosi 347 milionów baryłek w warunkach powierzchniowych (MMstb - stock tank barrels) (netto dla Winstar Tunisia - 156 MMstb). Do tej pory, wydobyto jedynie 1 proc. OOIP.
dostarczył infoWire.pl
Link do strony artykułu: https://wwwww.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/serinus-energy-wznowienie-produkcji-w-tunezji-na-polu-sabria